Mám problém s úřadem nebo státní institucí
Nesouhlasíte s rozhodnutím nebo postupem úřadu, úřad nejedná, i když by měl, rozhodování trvá dlouho, nebyl jste přizván jako účastník řízení, úředník se k vám chová nevhodně apod.
Pomáháme bez rozdílu
Nesouhlasíte s rozhodnutím nebo postupem úřadu, úřad nejedná, i když by měl, rozhodování trvá dlouho, nebyl jste přizván jako účastník řízení, úředník se k vám chová nevhodně apod.
Ombudsman:
Máte pocit, že s vámi někdo zachází hůř kvůli věku, pohlaví, národnosti či z jiných zákonem daných důvodů? Dopouští se diskriminace úřad, soukromá firma nebo místní samospráva?
Máte postižení a zažíváte kvůli tomu diskriminaci, nevstřícnost úřadů či špatné zacházení? Chcete nás upozornit na systémové problémy, třeba na nedostupnost některých služeb, bariéry apod.?
Podívejte se na naše rady, jak řešit problémy třeba s exekucí, vlekoucím se soudním řízením, se stavebním povolením, šikanou v práci, důchodem nebo sociálními dávkami, kontaktem s dětmi po rozvodu, s přestupky aj.
Podívej se na náš web pro děti a zjisti, co řeší ostatní mladí lidé, co dělat, když někoho ve škole šikanují, v dětském domově je moc přísný režim, rodiče se rozvádějí, rodiče nemají peníze na tvůj školní výlet apod.
Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok na důchod. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu.
Násilí do výchovy a do života dětí nepatří! Proto dnes v Kanceláři ombudsmana bubnujme na podporu dětí, které jsou jím ohroženy. A nejsme sami! Do Bubnovačky se letos zapojilo 100 000 lidí. 100 000 hlasů, to už je pořádná síla! Děkujeme LOCICE — centru pro děti ohrožené domácím násilím, že upozorňujete na téma násilí v rodinách a chráníte zájmy dětí.
V psychiatrických nemocnicích po celé České republice je téměř tisíc osob umístěných do ochranné léčby. Nejnovější výzkumná zpráva Kanceláře veřejného ochránce práv nazvaná „Zranitelné skupiny lidí v ochranném léčení“ se zaměřila na ty nejzranitelnější z nich – mladistvé, ženy a cizince. Zpráva obsahuje řadu kritických zjištění. Ta se odrazí se v našich doporučeních pro vznikající Národní koncepci ochranného léčení.
Zjistěte, jak ombudsman postupuje, když dostane stížnost na úřad, na diskriminaci nebo jak provádí návštěvy v zařízení, kde jsou lidé omezeni na svobodě.
Zprávy pro Poslaneckou sněmovnu, výzkumy a doporučení, zprávy z návštěv zařízení, připomínky k zákonům, vyjádření pro vládu aj. Nejdůležitější výstupy najdete na jednom místě.
Ombudsman pořádá v rámci osvětové činnosti konference, semináře a diskuzní kulaté stoly.
ESO je prohledávatelná databáze vydaných stanovisek ombudsmana.