Zveřejněno
Nevidomým, ale nejen jim, pomáháme už nyní
Právy osob se zdravotním postižením se sice ombudsmanka bude moct systematicky zabývat až od 1. ledna 2018, ale individuální podněty týkající se činnosti státní správy nebo rovného zacházení řeší i nyní. Její pomoc se tedy vztahuje i na nevidomé a slabozraké. Ti si dnes Mezinárodním dnem nevidomých připomínají narození autora písma rozpoznatelného hmatem, které umožnilo i nevidomým číst.
Lidé nevidomí a slabozrací často čelí potížím i v situacích, které by lidi se zdravým zrakem ani nenapadly. V některých případech se obraceli i na ombudsmana. Šlo například o vstup vodicích a asistenčních psů do různých objektů nebo přístup lidí se speciálně vycvičenými psy k různým službám.
Stále se objevují problémy s nedostatečnou bezbariérovostí staveb.
Ombudsmanka se také setkává s případy diskriminace nevidomých či slabozrakých například v přístupu k bydlení, např. u nevidomého, který dal nejvyšší nabídku na pronájem obecního bytu, ale ten byl přesto pronajat jinému zájemci.
Problémy mohou mít lidé s postižením zraku i v dostupnosti zprav v televizi. Do roku 2011 byly cizojazyčné vstupy ve zpravodajství paralelně čteny v češtině, ale když se přešlo na titulky, pro lidi nevidomé, ale i staré se špatným zrakem, se zahraniční zpravodajství stalo nedostupným.
Ombudsmanka se ale setkala například s námitkami diskriminace v zaměstnání u učitelky s těžkým zdravotním hendikepem, s problémy při zakládání účtu v bance s požadavkem na podpis vlastníka s vadou zraku, s otázkou sepisování závěti nevidomými apod.
Zatímco v tuto chvíli může ombudsmanka řešit individuální stížnosti, od ledna 2018 se tyto podněty mohou stát východiskem k plošnému zkoumání postavení lidí s postižením zraku, k jejich možnosti realizovat svá práva. Cílem bude měnit vnímání a citlivost společnosti na specifické potřeby lidí nejen nevidomých, ale i s jiným zdravotním postižením.