Zveřejněno
Ochránce nemůže zajistit výplatu prostředků uložených u Metropolitního spořitelního družstva
Na ochránce se opakovaně obracejí lidé, jimž Metropolitní spořitelní družstvo (dále jen „MSD“) odmítá vyplatit jejich finanční prostředky. Činnost MSD je totiž omezena postupem Vrchního státního zastupitelství v Praze, které v rámci trestního řízení zajistilo finanční prostředky na některých účtech MSD (a na účtech dalších osob), představující možný výnos z trestné činnosti, případně prostředky určené ke spáchání trestného činu. Vrchní státní zastupitelství v Praze své kroky vůči MSD popsalo v tiskových zprávách ze 14. června 2013 a 12. srpna 2013 .
Další omezení činnosti Družstva představují kroky České národní banky, která vykonává dohled nad spořitelními družstvy. Česká národní banka předběžným opatřením ze dne 7. května 2013 zakázala MSD přijímat vklady a poskytovat úvěry. ČNB však upozorňuje, že „tento zákaz se nevztahuje na přijímání splátek již poskytnutých úvěrů, takže předběžné opatření ČNB nijak neovlivňuje návratnost uzavřených úvěrových obchodů družstevní záložny“.
Veřejný ochránce práv není oprávněn zasahovat do postupu orgánů činných v trestním řízení, proto nemůže prověřit postup státního zastupitelství v dané věci (hodnotit oprávněnost zajištění peněžních prostředků MSD a jeho rozsah) a nemůže ho změnit.
Ochránce se v souvislosti s aktuální situací MSD rovněž setkává s názorem klientů, že by Česká národní banka měla vydat oznámení o neschopnosti MSD dostát svým závazkům, na základě kterého by Fond pojištění vkladů přistoupil k výplatě náhrad za pojištěné pohledávky z vkladů.
Na správní rozhodování České národní banky se působnost veřejného ochránce práv vztahuje, ovšem pokud jsou klienti MSD přesvědčeni, je ČNB nedůvodně nečinná, a chtějí, aby ochránce její postup prověřil, musí se na ni nejprve sami obrátit a vyzvat ji k nápravě.