AKTUÁLNĚ: Od 6. 1. 2025 aktualizujeme úřední hodiny osobního příjmu

Zveřejněno Tisková zpráva

Ombudsman se od roku 2000 svou prací zasazuje o dodržování lidských práv

Každý rok připadá na 10. prosince celosvětový Den lidských práv. V současné době má ombudsman ve své pravomoci pouze část agendy, která se lidských práv týká. Novela zákona o veřejném ochránci práv, nyní projednávána v zákonodárných sborech, proto počítá se vznikem národní lidskoprávní instituce (NHRI), v rámci které by její mandát vykonával ombudsman. ,,Pevně věřím, že se během následujícího roku podaří dotáhnout do konce vznik instituce dětského ombudsmana a NHRI, která bude mít za hlavní úkol dohlížet na dodržování lidských práv. Nově bychom mohli mít širší pole působnosti a větší rozsah pravomocí, což umožní větší efektivitu naší práce,“ dodal ombudsman Stanislav Křeček.

Ombudsman si letos také připomněl 15 let od chvíle, kdy byl schválen antidiskriminační zákon. Jeho prostřednictvím pomáhá jako orgán rovného zacházení (equality body) všem bez rozdílu k dodržování lidských práv a rovného přístupu.

 

Celkem se za 15 let na ombudsmana obrátilo 5 440 lidí s námitkou diskriminace. Nejčastěji řešil nerovný přístup v práci a zaměstnání nebo v oblasti zboží a služeb. Mezi jednotlivými důvody dominovalo zdravotní postižení, národnost a věk. „ Podporoval jsem antidiskriminační zákon při jeho vzniku ještě jako poslanec. Nelze tolerovat to, že s některými občany  je zacházeno lépe a s někým hůře, a to za obdobných situací. Ale stejně tak nelze nadále  tolerovat chování  těch, kteří nerespektují nejen zákon, ale i pravidla soužití v obcích, což se dnes stává jedním z  aktuálních problémů skutečné realizace lidských práv řádných občanů,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

 

Ombudsman spolupracuje s organizacemi, které se ochranou lidských práv zabývají. Minulý týden například ve svém sídle hostil zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

 

Na našich sociálních sítích jsme pro vás v poslední době připravili seriál s osvětou, jak nediskriminovat v pracovní inzerci a na co si dát pozor, když si hledáte pracovní místo

diskriminace_1.jpgdiskriminace_2.jpgdiskriminace_3.jpgdiskriminace_4.png

Čím se ombudsman zabýval, komu pomáhal a co v poslední době podnikl v rámci osvěty a prevence k předcházení diskriminace?

Shrnutí, zajímavosti a data za posledních 15 let najdete v našem factsheetu

Konkrétní případy diskriminace, se kterými se můžete nejčastěji v každodenním osobním a pracovním životě setkat

e-learningu ombudsmana jsme pro vás vytvořili online kurz o antidiskriminačním právu. Zde se můžete dozvědět, jak diskriminaci poznat a řešit. 

Kdy vám může ombudsman pomoci? Ve které oblasti dochází k nerovnému zacházení? A kdy naopak pomoci nemůžeme, ale aspoň vám poradíme, jak problém řešit? 

 

Jak se vyhnout diskriminaci na pracovišti? Jaké jsou nejčastější případy a jak jim předcházet? 

Jaké máme doporučení pro těhotné ženy a matky na pracovišti? Jaká mají matky práva a na co si dát pozor, aby u nich nedošlo k diskriminaci? Co například dělat, když se chcete do práce vrátit dříve z mateřské dovolené?  

Koukněte se také na naše monitorovací a shrnující zprávy

Vytisknout

Zpět na aktuality