Zveřejněno
Po zásahu ochránce doplatí Česká správa sociálního zabezpečení 400 000 Kč
Po zásahu ochránce vyplatí Česká správa sociálního zabezpečení stěžovatelce přes 400 000 Kč jako doplatek od roku 2006 za zpětně přiznaný invalidní důchod. Podle nového posouzení bylo datum invalidity stanoveno už k roku 1989.
Sociální zabezpečení patří k nejčastějším problémům, s nimiž se lidé na ochránce obracejí, v oblasti důchodového pojištění jde pak zejména o invalidní důchody. Přestože je úspěšnost ochránce v řešení těchto stížností poměrně vysoká, ne vždy dokáže stěžovatelům pomoci podle jejich představ. O to více pak vynikne úspěch v podobě zpětného přiznání důchodu a vyplacení doplatku za několik let zpátky.
Ochránce v těchto dnech ukončil šetření případu, v němž si orgány správy sociálního zabezpečení nevyžádaly všechny nezbytné lékařské zprávy o zdravotním stavu stěžovatelky a opakovaně jí nepřiznaly invalidní důchod. Po zásahu ochránce došlo k novému posouzení, při němž si posudková lékařka vyžádala zdravotnickou dokumentaci a zohlednila závěry lékařských zpráv. Na základě nového posudku stanovila Česká správa sociálního zabezpečení vznik invalidity již k roku 1989, kdy stěžovatelka o invalidní důchod žádala poprvé. Stěžovatelce je tak přiznán nejen pravidelný měsíční invalidní důchod, ale rovněž jí bude zpětně vyplaceno více než 400 000 Kč jako doplatek od roku 2006. K dobru České správy sociálního zabezpečení je třeba přičíst, že při posledním posuzování zdravotního stavu stěžovatelky přihlížela k nejnovějším poznatkům lékařské vědy a v důsledku toho mohla přehodnotit i závěry starších lékařských zpráv, na základě kterých původně invalidní důchod nepřiznala.
Ochránce stěžovatelce doporučil, aby nyní požádala také Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR o vrácení částek, které uhradila na pojistném, protože zpětně se za ni plátcem pojistného stal stát. Stěžovatelka může rovněž požádat MPSV o přiměřené zadostiučinění za nemajetkovou újmu, která jí vznikla dřívějším nepřiznáním invalidního důchodu.