Zveřejněno Tisková zpráva

Právo narazilo u Novomlýnských nádrží na hranici vymahatelnosti. Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění staveb rozhodovat v zákonných lhůtách. Po upozornění veřejného ochránce práv se do řešení léta rostoucího problému zapojí krajský úřad i Ministerstvo pro místní rozvoj. Ombudsman zároveň v druhém samostatném šetření prověřoval postup Městského úřadu v Břeclavi, a to v souvislosti s ochranou životního prostředí v lokalitě zasažené černou výstavbou. Břeclavský odbor životního prostředí ani po opakovaných urgencích ombudsmana situaci na místě nezkontroloval ani nepředložil plán kontrolních prohlídek. Ombudsman se proto o pochybení úřadu rozhodl informovat krajský úřad i veřejnost.

„Stavební úřad v Podivíně i odbor životního prostředí v Břeclavi se v této kauze potýkají s podobnými překážkami. Pokud takto rozsáhlému problému při omezené kapacitě úřadů čelí maximálně jeden či dva úředníci, bez nadsázky snesou Nové Mlýny srovnání s těmi příslovečnými větrnými. Rozdíl je ale v přístupu obou úřadů. Zatímco stavební úřad v Podivíně se snaží nepovolenou výstavbu aktivně řešit, břeclavský odbor životního prostředí se do své práce zatím v podstatě nepustil,“ srovnal zjištění ze svých dvou právě uzavřených šetření ombudsman Stanislav Křeček.

Od roku 2022 odbor životního prostředí ombudsmanovi sliboval, že situaci v oblasti zkontroluje. Dosud ale žádné kontroly neprovedl a nezaslal ombudsmanovi ani plán prohlídek do budoucna. Odbor životního prostředí tedy ani nemá přehled, do jaké míry může rekreace v nepovolených stavbách životní prostředí ovlivňovat.

Ombudsman při svém šetření přímo na místě například zjistil, že v okolí nepovolených staveb jsou podél cest odložené odpady. V lokalitě není veřejná kanalizace ani povolené domovní čistírny odpadních vod, záznamy o vyvážení jímek odbor životního prostředí v posledních letech nekontroloval. „Nevhodné nakládání s odpadními vodami v tak rozsáhlém území přitom může ohrozit podzemní vody i kvalitu vody v samotných Novomlýnských nádržích,“ obává se ombudsman.

Černé stavby navíc stojí na pozemcích náležejících do zemědělského půdního fondu. Správně by proto vlastníci měli mít souhlas pro užívání zemědělské půdy k nezemědělským účelům. Ani tuto situaci ale odbor životního prostředí v Břeclavi nezačal systematicky řešit.

„Úřad nemůže rezignovat na své zákonné povinnosti jenom proto, že je kauza složitá. Proto oceňuji, že stavební úřad v Podivíně se na rozdíl od břeclavského odboru životního prostředí snaží se svým dílem problému vypořádat a postupně vede jednotlivá řízení o odstranění staveb,“ zhodnotil Stanislav Křeček. „V případě nepovolené výstavby na Nových Mlýnech mám nicméně vážné pochybnosti o reálné vymahatelnosti práva. Zatím jsou ve výhodě ti, kdo právo porušují. Uvidíme, zda alespoň trochu pomohou přísliby krajského úřadu a Ministerstva pro místní rozvoj,“ doplnil ombudsman.

Ministerstvo začalo připravovat program, v rámci kterého by externí právníci poskytovali stavebnímu úřadu poradenství v dané kauze. Podle ministerstva by měla jejich pomoc přispět k rychlejšímu projednání případů nepovolených staveb.

Krajský úřad se v návaznosti na šetření ombudsmana rozhodl, že pověří okolní stavební úřady projednáváním stavebních přestupků v této části katastru Přítluk. Stavební úřad v Podivíně se tak bude moci soustředit na jádro problému, tedy samotné vedení řízení o odstranění staveb.

Vytisknout

Zpět na aktuality