Zveřejněno
Připomněli jsme si Evropský den památky obětí holokaustu Romů a Sintů
Druhého srpna jsme si připomněli vyvraždění 4 300 Romů a Sintů v německém nacistickém koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau, kteří byli této noci v roce 1944, navzdory jejich zoufalému odporu, zavražděni SS. Na památku všech 500 000 Romů a Sintů zavražděných v nacisty okupované Evropě prohlásil Evropský parlament v roce 2015 tento den za Evropský den památky obětí holokaustu Romů a Sintů.
„Hlavním tématem byla společná odpovědnost za společnost bez předsudků, která umí odlišnosti řešit dialogem, porozuměním a empatií. Věřím, že zeď, která je základem pomníku obětí a která je složena z cihel nese na každé z cihel tato neviditelná, nikoliv však prázdná slova: respekt, tolerance, empatie, porozumění, láska, mír a člověčenství,“ shrnul pietní akt ombudsman Stanislav Křeček.
Ombudsman Stanislav Křeček, zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková a vedoucí Oddělení národnostních menšin a romských záležitostí Kateřina Bursíková Jacques se v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau zúčastnili pietního aktu v rámci Evropského dne památky obětí holokaustu Romů a Sintů.
Vzpomínky se zúčastnili pamětníci holokaustu. Pietního aktu u památníků v táborové sekci B II se zúčastnili vysoce postavení zástupci z celého světa, zástupci parlamentů, vlád, mezinárodních organizací a občanské společnosti.
„Respekt, mírové řešení, nechte nám žít svůj životní styl, anticiganismus, vyvraždění, holokaust, ti kteří přežili“, to jsou slova, která zazněla na pietním aktu v Birkenau.
Je to místo ze kterého je stále cítit strach a hrůza, je v něm všude přítomná bolest a nenávist. Je to však také místo, které v současnosti, díky těm, kteří přežili holokaust a těm, kteří se o místo a osudy lidí v něm zemřelých starají, místem připomínajícím to, co se nesmí opakovat.