Zveřejněno
Lidé s mentálním postižením u senátních voleb
Velká část lidí s mentálním postižením není nijak omezena na právu volit své zástupce do orgánů veřejné správy. Mnoho jich přišlo volit do zastupitelstev obcí a chystají se také dnes nebo zítra odevzdat svůj hlas ve druhém kole senátních voleb. Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením (SPMP ČR) proto společně s Ministerstvem vnitra České republiky připravila leták, který voliče názorně provede celým procesem volby.
"Většina lidí bere účast na volbách jako samozřejmost, ale volební právo má i mnoho lidí s mentálním postižením, pro které může být způsob volby nepřehledný a matoucí. Ostatně, podobný problém mohou mít i lidé vyššího věku, kteří chtějí volit, dokážou se sami rozhodnout, komu by chtěli dát svůj hlas, ale nemusí si být jistí, jak u voleb postupovat. Je proto skvělé, že vznikl takto zjednodušený návod. Bylo by smutné, kdyby část občanů byla o účast na volbách obrána jen proto, že jsou volby složité," oceňuje ombudsmanka Anna Šabatová podporu, kterou lidem s mentálním postižením pro účast v senátních volbách poskytuje SPMP ČR a Ministerstvem vnitra.
„Setkáváme se s lidmi s mentálním postižením, kteří mají zájem o veřejné dění a vítají jakoukoli podporu a možnost, jak se zapojit. Moci dát svůj hlas ve volbách jako ostatní dospělí lidé je pro ně jedním z důležitých momentů potvrzujících, že je společnost bere jako plnohodnotné občany,“ uvádí Camille Latimier, ředitelka Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením. Podobné jednoduché "nápovědy" chce připravit i pro volby do Evropského parlamentu a do Poslanecké sněmovny.
Informační leták "Jak se hlasuje do Senátu" (497.3 kB, Adobe Acrobat dokument)