Zveřejněno
Výroční zpráva o ochraně před špatným zacházením v roce 2014
Vůbec poprvé vydala veřejná ochránkyně práv samostatnou výroční zprávu o své činnosti jako národního preventivního mechanismu České republiky (NPM). Shrnuje v ní celoroční poznatky z návštěv zařízení, v nichž mohou být lidé vystaveni špatnému zacházení.
Až dosud byly informace o činnosti v oblasti ochrany práv osob omezených na svobodě součástí Souhrnné zprávy o činnosti veřejného ochránce práv pro Poslaneckou sněmovnu.
Při výběru míst, která navštíví, má ochránkyně úplnou volnost a zpráva hned v úvodních kapitolách vysvětluje způsob, jakým jsou zařízení pro návštěvu vybírána.
Samostatnou kapitolu věnuje veřejná ochránkyně práv zvláštním tématům, na která se v prevenci špatného zacházení obzvlášť zaměřila. Jedná se například o péči o osoby trpící demencí, chybějícímu vymezení podmínek tzv. sociální detence, trestnímu postihu špatného zacházení.
Působnost veřejného ochránce práv jako českého NPM je širší, než jak ji definuje Opční protokol k Úmluvě proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání. Zákon o veřejném ochránci práv totiž stanoví, že ochránce provádí systematické preventivní návštěvy míst, kde se nacházejí nebo se mohou nacházet osoby omezené na svobodě, a to až už veřejnou mocí nebo v důsledku své závislosti na poskytované péči. Ilustruje to i výroční zpráva NPM za rok 2014, která zahrnuje na jednu stranu návštěvy policejních cel, věznic či zařízení pro cizince, ale zároveň i návštěvy zařízení sociálních služeb, zdravotnických zařízení a zařízení institucionální výchovy.
První samostatná výroční zpráva českého národního preventivního mechanismu byla rozeslána úřadů, odborným společnostem a expertům u nás i v zahraničí.
Zpráva veřejné ochránkyně práv jako národního preventivního mechanismu za rok 2014 (1.1 MB, Adobe Acrobat dokument)