Přístupnost prostředí
Každému by měly být přístupné nové i obnovované budovy, komunikace a veřejná prostranství
Přístupnost znamená, že prostory může samostatně a bezpečně využít kdokoliv, i lidé s omezenou schopností pohybu a orientace. Těmi jsou:
- lidé se zdravotním postižením,
- starší lidé,
- těhotné ženy,
- lidé doprovázející dítě v kočárku nebo dítě do 3 let věku.
Přístupnost lze zajistit například pomocí:
- bezbariérových ramp,
- výtahů,
- hmatových, akustických či signálních prvků,
- nebo označením prostorů symboly pro lidi na vozíku, lidi se zrakovým nebo sluchovým postižením.
Přístupnost těchto prostor upravují předpisy stavebního práva a jejich dodržování kontroluje stavební úřad
Přístupnost upravuje hlavně stavební zákon, vyhláška o požadavcích na výstavbu a technická norma k přístupnosti (ČSN 73 4001 Přístupnost a bezbariérové užívání staveb).
Tyto předpisy musí dodržet již projektant stavby, jinak stavební úřad záměr nepovolí. Pokud stavebník poruší podmínky v projektu nebo povolení, jde o nepovolenou stavbu. Stavební úřad zahájí řízení o odstranění stavby a o přestupku.
Pokud přestane být přístupný starší prostor, přestože má být přístupný, stavební úřad prostor zkontroluje a vyzve vlastníka, aby provedl úpravy, které prostor opět zpřístupní.
Co když prostor není přístupný?
Na nepřístupnost můžete upozornit stavební úřad, v jehož obvodu se prostor nachází. Popište jednotlivé překážky – co přesně a jak brání užívání prostoru. Stavební úřad musí situaci prověřit. Pokud o to požádáte, vyrozumí Vás, jak s Vaším upozorněním naložil.
Pokud stavební úřad nezakročí (nekoná), můžete se obrátit na nadřízený stavební úřad. Pokud to nepomůže, můžete napsat ombudsmanovi. Více v letáku Ombudsman (PDF, 686 KB).